Bulletin

Darování ze závěti se stává stále častěji diskutovaným tématem nejen v neziskovém sektoru. Jak se k tomuto tématu staví česká společnost a neziskové organizace, na to jsme se zeptali koordinátorky Koalice Za snadné dárcovství Elišky Froschové Stehlíkové.

Eliško, co si můžeme představit pod pojmem dar ze závěti?

Z hlediska právní terminologie není výraz „dar ze závěti“ úplně správný, ale používáme ho pro případy, odkáže-li někdo v dědictví svůj majetek či jeho část na dobročinné účely.

V zahraničí je darování ze závěti běžné. Jak je tomu u nás?

Ano, zatímco v Česku je darování ze závěti spíše novinkou, na západ od nás je již zaběhnutou praxí. Ve Velké Británii např. tvoří závěti 13 procent všech darů pro neziskové organizace. Britské neziskovky v minulém roce takto získaly 2,5 mld. liber! Podle průzkumu, který koalice letos provedla mezi osmdesátkou největších českých neziskovek, je u nás toto číslo řádově nižší: za posledních jedenáct let evidujeme 140 takových darů ve výši „pouhých“ 150 mil. Kč. Zajímavá je i tzv. odúmrť, tedy majetek, který propadne státu po lidech, kteří nezanechali závěť a neměli žádné dědice. Za poslední čtyři roky to bylo 1,1 mld. Kč.

Jak se jako Češi stavíme k darování ze závěti? Kteří s tím mají největší problém, kteří naopak nejmenší?

Když jsme před čtyřmi lety přišli s nápadem spojit se v koalici ke společné kampani na podporu darování ze závěti, měli jsme strach, že to téma je velmi kontroverzní. Překvapilo nás ale, že jsme doposud na žádné negativní reakce nenarazili. Z průzkumu, který jsme si nechali v roce 2014 provést mezi 160 seniory, dokonce vyplynulo, že většina seniorů nepovažuje toto téma za tabu. Za vhodnou formu pomoci závěť dokonce považuje 58 % respondentů. Nakonec se možná ukazuje, že největší problém s komunikací tohoto tématu mají samotné neziskovky.

Jaké jsou osvědčené metody osvěty problematiky darování ze závěti? Provádíte některé aktivity přímo vy – Koalice pro snadné dárcovství?

V koalici jsme se rozhodli pro velmi jemnou a nenásilnou kampaň. Otevíráme pomocí médií téma dobročinné závěti široké veřejnosti.  Provozujeme portál www.zavetpomaha.cz, vydali jsme k tématu informační brožuru, která je volně ke stažení z uvedeného portálu. Přinášíme příběhy závěťových dárců a sbíráme data z Čech i ze zahraničí.

Aktuální Zpravodaj Života 90 uvádí zajímavou skutečnost: výrazné zvýšení počtu klientů (osamělých seniorů) na lince důvěry Senior telefon. Osamělí senioři jsou nicméně často aktivní a rádi by se zapojili do řešení věcí okolo. Napadá vás nějaké propojení právě s vašimi aktivitami?

Myslím, že je důležité mluvit o tom, že sepsání závěti je projev svobodné vůle a možnost vyjádřit se k tomu, „co bude, až tady nebudu“. A pokud člověk nemá příbuzné, má komplikované vztahy v rodině, pomáhal celý život nebo jsou-li jeho blízcí zabezpečeni, je sepsání závěti v prospěch nějaké dobročinné organizace velmi dobrou volbou, jak se zapojit do dění okolo. Mottem naší kampaně totiž je „Pomáhám za života, budu i po něm“.

 

Bulletin ke stažení.

Bulletin

přihlášení k odběru

archiv bulletinů zde →